K nákupu softshellového oblečení E.M.I.L. kids ZDARMA láhev Klean Kanteen.

Tip na 3 výlety S dětmi v zádech na Šumavě

Protože je pro nás jako rodinu důležité trávit čas aktivně, po nějaké době přemýšlení jsem si říkala, že dám na náš blog pár tipů na výlety, které my osobně máme na Šumavě moc rádi. A jsem přesvědčena, že vy si je oblíbíte také. 😊

Knížecí Pláně na kolech

Knížecí Pláně jsou jednou ze zaniklých obcí na Šumavě, v nadmořské výšce 1005 m.n.m. Výlet začínáme vždycky z Borové Lady, kde je v centru obce velké placené parkoviště. Kousek od něj se napojíme na cyklistickou stezku, která vede až na samotné Knížecí pláně. Náročnost terénu není nic hrozného, až na prvotní stoupání z Borové Lady je pak cesta po rovině/střídavě z kopce, a stoupá až ke konci k samotné Hájence na Knížecích Pláních. Tyto malé „stoupáky“ ale za to stojí, protože toto místo má obrovské kouzlo.

V Hájence mají skvělé jídlo, dobré pivo a je tam i dětské hřiště, což pro nás je vždy důležité kombo 😊 Než se vydáme na cestu zpátky, určitě stojí za to popojet ke hřbitovu, kde člověk ještě více nasaje tu sílu Šumavy a kus minulosti.

Pokud vám zbydou síly, v Borové Ladě jsou Soví Voliéry (otevřené pouze od července do září) nebo se dá ještě dojet na Chalupskou slať, která je také kousek od Borové Lady. U té je u infocentra krásně opravené dětské hřiště s řadou interaktivních prvků.

Délka trasy: Borová Lada -> Knížecí Pláně -> Borová Lada = 10 km. Pak samozřejmě záleží co vše projedete na pláních a po cestě.

Pokud úplně nefandíte kolu, tak je to ideální trasa na kočárek ale i třeba odrážedlo. Celá cesta je asfaltová.

Tip na závěr: na kolo pod přilbu dáváme synovi vždycky čelenku  z organické bavlny od Nanuk Clothing a podle teploty funkční tričko z merino vlny. Ostatní oblečení vrstvíme dle počasí.

 

Třístoličník/Hochstein

Za mě asi ZATÍM největší zážitek, za tu dobu co jsme na Šumavě. Je to pro mě taková srdcovka a pořád jsem přemýšlela, jak tam toho našeho špunta dostat, aby ho to moc neprudilo a aby to bylo pro nás všechny komfortní.

Nakonec jsme šli na Třístoličník z německé strany. Jeli jsme na Strážný, pak na Philippsreut, Haidmühle a odtam už je ukazatel směr Třístolíčník. Nahoru po klikatých cestách je několik odstavných míst a placené parkoviště (jen POZOR, jen na mince). Z něj jsme se vydali nahoru. Na samotný Třístoličník je to asi cca kilometr do kopce s nádherným výhledem do údolí. Na samotném vrcholu je to ráj pro milovníky hor, protože ty výhledy na Šumavu, Německo, to je prostě nádhera. Myslím, že na své si tam přijdou i zdatnější děti, dá se tam různě chodit mezi skalními vyhlídkami, a děti mohou zdolávat různé překážky…kameny, úzké průlezy, atd. a to si myslím, že baví hodně dětí (alespoň u nás to funguje). My jsme si to prodloužili a šli se podívat na vyhlídku Hochstein, u které je nádherná kaple. Pak jsme se vrátili zase zpátky na Třístoličník a šli jsme kus po Stezce Českem směr Plechý. Byli jsme tam později odpoledne, takže jsme to nechtěli absolvovat celé, ale i tak to bylo skvělé, a příště vyrazíme dříve.

Stojí za to si na tuto túru vyčlenit fakt celý den.

Délka trasy: tady záleží čistě na vás, co vše na hřebeni projdete apod. My za to odpoledne nachodili něco přes 6 km.

Tip na závěr: na takovéto túry používáme vždycky funkční tričko z merino vlny. Zahřeje ale zároveň saje pot. Vzhledem k tomu, že i za hezkého počasí nahoře poměrně hodně fouká, je fajn mít s sebou po ruce buďto lehkou bavlněnou čepici pro děti a nebo čelenku (my používáme čelenku z organické bavlny Nanuk Clothing)

 

Na kole kolem Lipna

Kolo. Zase kolo, ale když my ho máme rádi 😊 A tohle je naprosto super trasa a téměř po rovině, byť ve finále člověk ujede kolem 20 km.

Auto necháváme ve Frymburku, na parkovišti u Parku Frymburk. Odtud se najede přímo na cyklostezku, která vede přes Lipno nad Vltavou, Přední Výtoň a pak do Frýdavy na přívoz a zpět do Frymburku. Neprofrčte část Frymburk -> Lipno tak rychle jako my, protože je po cestě na co koukat. V jednom úseku jsou vybudované malé vodní mlýnky, takže pro děti super zpestření. O kus dál je pak lipenská víla, která minimálně stojí za fotku 😊První pauzu jsme dali v Lipně, kde je pod aquaparkem super dětské hřiště – velká dřevěná loď – s několika klouzačkami, stěnou na lezení. Jen tedy v hlavní sezóně je Lipno nad Vltavou obrovská „promenáda“ plná lidí, takže ideál na tento cyklovýlet je se květen-červen a pak od září dál podle počasí.

Z Lipna pak vede cyklostezka podél vody, kolem přístaviště parníku, přes přehradu, kde se stáčí na druhý břeh Lipna. Ten já mám osobně radši, kus cesty vede pod stromy, už tam nebývá tolik lidí. V Přední Výtoni se dá zastavit na oběd/pivo a pak už se jede po silnici směrem do Frýdavy. Tady je menší stoupání.

Z Frýdavy je pak už poslední úsek přívozem do Frymburku. Přes sezónu tady funguje malé občerstvení. Doporučuji si zjistit předem, jak přívoz jezdí, protože se to mění dle měsíců a sezónnosti. A hotovost s sebou 😊

Délka trasy je kolem 20 km, ale vlastně to člověku ani nepřijde.

Tip na závěr: v letních obdobích je fajn mít s sebou v batohu věci na koupání a pončo k vodě od Nanuk Clothing, které nejen zahřeje, ale můžete použít jako ručník!